Kā ietaupīt naudu uz elektrību

Vai elektrības spuldzīšu nomaiņa palīdzēs ietaupīt naudu un elektrību?

Developmentand Energy Group (SIA DAEG), kas darbojas energoefektivitātes aizsardzības jomā un ir labi informēta par Eiropas Savienības paredzētajiem enerģijas patēriņa uzlabošanas un šim saturam atbilstošajiem dokumentiem Latvijas likumdošanā, sakarā ar apgaismojuma un spuldžu ieguldījumu energo taupībā uzskata, ka visvienkāršākais risinājums elektroenerģijas patēriņa samazināšanai ir kvēlspuldžu nomaiņa ar kompaktajām luminiscentajām spuldzēm. Šis apgalvojums tiek pamatots ar aprēķinu, ka, ja dzīvoklī vidēji katru dienu 4 stundas dedzina lustru, kurā ieskrūvētas trīs 60W spuldzes, kas kopā sastāda 180 W, gadā spuldzes deg apmēram 1500 h, patērējot 270 kWh. Līdzvērtīgo luminiscento spuldžu jauda sastādīs 45W, pieņemot to pašu darbības slodzi – 1500 h. Elektroenerģijas patēriņš apgaismojumam gadā būs 67,5 kWh. Savukārt varam aprēķināt (saskaņā ar individuālajiem elektrības maksas plāniem), cik atbilstoši liels ietaupījums rodas naudas izteiksmē.

Jāatceras, ka pārsvarā luminiscentas spuldzes ir domātas ilgstošai lietošanai, tādēļ tās jānomaina vietās, kur gaisma ir nepieciešama ilgi – hallē, viesistabā, kabinetā, virtuvē, jo šajās telpās tā nav jāizslēdz pārāk bieži. Proti, spuldze var ātri sabojāties, ja to bieži izslēdz un ieslēdz (piemēram, vannas istabā).

Arī zaļā dzīvesveida žurnāls „Vides vēstis” min skaitli 80%, attiecinātu uz enerģijas ietaupījumu, lietojot ekonomiskās spuldzes.

Energoefektivitātes centrs ir Latvenergo izveidota Jūrmalas iedzīvotājiem pieejama vieta, kur speciālisti bez maksas konsultē par elektroenerģijas efektīvu izmantošanu sadzīvē un uzņēmējdarbībā, jaunākajām elektroierīcēm un to izvēles kritērijiem. Tiek organizētas ekskursijas skolēnu grupām, kuru laikā bērni tiek izglītoti enerģijas taupības pasākumos. Saskaņā ar Centra speciālistu teikto, nav viegli izvēlēties vislabāko spuldzi, jo to veidu patiešām ir ļoti daudz. Taču visu var uzzināt uz iepakojuma. Atzīmes, kam jāpievērš uzmanība, ir, pirmkārt, energoefektivitātes klase, kas atainota ar burtu uz krāsaina fona. Ja agrāk ražotās spuldzes apzīmēja ar klasēm no E līdz G, tad mūsdienīgās spuldzes sasniedz pat A++ klasi. Otrkārt, jāievēro gaismas spožuma rādītājs lm (lumini) – jo lielāks rādītājs, jo spožāka spuldze. Piemēram, 60W ekvivalentai kvēlspuldzei atbilstošas halogēna spuldzes spožums ir 702 lm, LED jeb gaismas diožu spuldzei tas būs 806 lm. Treškārt, uz iepakojuma norādīts spuldzes darbības laiks stundās, kā arī kaitīgā Hg – dzīvsudraba saturs spuldzē. Bez tā gan kompakto luminiscento spuldzi izgatavot nav iespējams, bet tā saturs ir tikai zem 1,5 mg. Ceturtkārt, ar gaismas slēdzi uz iepakojuma atzīmē, cik bieži gaismu varēs ieslēgt un izslēgt. Vietās ar biežāku gaismas pārslēgšanu jāizmanto spuldzes ar lielāku ieslēgšanas un izslēgšanas skaitu. Tātad, atbildot uz jautājumu, vai elektrības spuldzīšu nomaiņa palīdz ietaupīt naudu un elektrību, atbilde viennozīmīgi ir – jā. Vēlreiz uzsverot, ka ir iespējams dzīvot gaišāk un maksāt mazāk, jāatceras, ka energoefektīvu spuldžu uzstādīšana ir ekonomiska, proti, kvēlspuldzi nomainot ar modernajām spuldzēm, tiek ietaupīts no 50 līdz 90% enerģijas patēriņa. Ekonomiskās, salīdzinot ar kvēlspuldzēm palīdz ietaupīt 75-85%, un tām ir 6-15 reizes ilgāks darbības laiks. Ekonomisko spuldžu alternatīva ir LED spuldzes, kas ļauj ietaupīt līdz pat 90% elektroenerģijas, un to darbības laiks ir 25 reižu garāks. Lai arī moderno spuldžu izmantošana ievērojami samazina elektroenerģijas patēriņu, gan jāatzīst, ka to iegādes izmaksas ir augstas. Tomēr šo trūkumu aizstāj spuldžu izmantošanas ilgums. Ekonomisko spuldžu ietekmi uz naudas un enerģijas taupīšanu var pastiprināt gaismas regulatoru iegāde, kustības sensori, taimeri un krēslas slēdži, kas ļauj samazināt apgaismojumu un ietaupīt enerģiju.