Kādēļ izvēlēties dividendes?

Pavisam vienkārši – tās atļauj kontrolēt pašiem savu naudas plūsmu, bet akciju atpirkšana nedod šādu elastīgumu saviem akcionāriem, kuriem nav nekāda labuma no akciju turēšanas. Savukārt dividendes nogādā naudu pie akcionāriem un piesaista jaunus.

Turklāt dividenžu procentu likme ir drošs ienākums ieguldītai naudai. Ja firmas neatprasa dividendes, tad akciju atpirkšana kādā brīdī beidzas un vairs nekalpo par naudas ieguves veidu. Ar dividendēm var palielināt investētās naudas apjomu kompānijā, taču nodokļi daudziem liek neizvēlēties šo soli. Reizēm akcionārs izvēlas akciju atpirkšanu, jo nodokļi ir pārāk lieli.

Kā vēl var gūt labumu no šīm finanšu operācijām?

Atpērkot akcijas, firma var palielināt savu peļņu un tādā veidā pietuvoties vēlamajam mērķim. Tas nozīmē prēmijas un piemaksas menedžmentam, bet akcionārs gūst labumu no pieauguma tikai tad, ja investori būs gatavi maksāt tāpat kā agrāk. Protams, tas ir liels risks, jo nevar zināt, kāda būs tirgus reakcija tieši konkrētajā brīdī.

Akcijas var būt riskantas, ja firma atpērk lielu daudzumu akciju un akciju cena strauji krītas. Tālāk notiks tas, ka firma piedzīvos lielus zaudējumus, kamēr dividendes dod zināmu drošību. Savā ziņā tas nozīmē, ka firma ir pārliecināta par tās nākotnes naudas plūsmu un drošāk iegulda savu naudu tālākās darbībās. Šobrīd biznesā izmanto akciju atpirkšanu, jo ar citiem aktīviem firmas nesaņem vēlamo ienākumu no investīcijām.

Tātad kas ir labāk – atpirkt akcijas vai izmantot dividendes?

Kopumā var teikt, ka dividendes ir drošākais variants. Protams, šeit seko riska likums – dividendes ir ar zemāku ieguvumu. Akciju atpirkšana ir riskantāka, bet var atalgot jūs ar augstāku gandarījumu un peļņu, ja paveicas.