Kas ir fiksēta un kas ir mainīga procentu likme

Dažādiem kredītiem var tikt piemērotas dažādas procentu likmes un to veidi. Katrs aizdevējs izveido savu, individuālu piedāvājumu, bet attiecīgā aizdevuma veidu likmes būs ļoti līdzīgas. Izvēloties aizdevumu šis faktors ir ļoti svarīgs, bet ir jāņem vērā visi aizdevuma noteikumi. Mazākā likme ne vienmēr būs pievienota labākajam aizdevumam. Ir daudz un dažādi faktori aizdevuma izvēlei un paļauties tikai uz vienu var maksāt vairāk, kā cenšaties ietaupīt.

Lielākiem aizdevumiem, tādiem kas ir par lielākām summām un uz ilgāku laika periodu, parasti, tiek pievienota viena no procentu likmēm:

Bezprocentu kredits

  • Fiksētā procentu likme.
  • Mainīgā procentu likme.

Fiksētā procentu likme tiek noteikta aizdevumam tā saņemšanas brīdī un tiek noteikta uz ilgāku laika posmu vai visu atmaksas laiku. Šī likme varētu būt nedaudz augstāka par mainīgo, jo šādi aizdevējs pasargā sevi pret finanšu tirgus svārstībām un iespējamajiem zaudējumiem. Izvēloties aizdevēju, ir jāpievērš uzmanība tam, uz cik ilgu laiku likme ir fiksēta.

Mainīgā procentu likme, kā jau nosaukums mums vēsta, var mainīties atkarībā no finanšu tirgus svārstībām. Šī likme sastāv no divām daļām:

  • Naudas tirgus indekss.
  • Nemainīgā papildus likme.

Naudas tirgus indekss ietekmē šo procentu apjomu. Šī likme var mainīties reizi 3 vai 6 mēnešos. Parasti mainīgā likme ir mazāka par fiksēto procentu likmi, atkarībā no tirgus svārstībām šī summa var sarukt vēl mazāka vai, tieši pretēji, kļūt lielāka. Aizdevuma līgumā ir jāparedz precīzs laiks, kad tiek pārskatīts piemērotās procentu likmes lielums. Otra daļa ir aizdevēja piemērotā, nemainīgā papildus likme. Šī likme tiek piemērota, izvērtējot attiecīgos riskus šim aizdevumam.

Izvēloties kādu aizdevēju, ir jāizvērtē piedāvājums un šī piedāvājuma nākotnes iespējas. Ja aizdevums ir ar fiksētu likmi 12%, bet likme ir uz vienu gadu, tad pēc šī likme var mainīties gan uz augšu gan uz leju un jūs būsiet spiests maksāt attiecīgo summu neatkarīgi no jūsu vēlmēm. Cits aizdevējs var piedāvāt lielāku likmi, piemēram, 13%, bet šī likme ir uz visu aizdevuma laiku. Tātad visu aizdevuma laiku jūs maksāsiet šos 13% un jums nav jāsatraucas, ka pēkšņi būs jāmaksā cita procentu likme.

Jāpatur prātā, ka ne viss, kas liekas neizdevīgs konkrētajā brīdī, ir neizdevīgs, skatoties no plašāka skatupunkta. Apskatot visas iespējas, varat pieņemt labāko lēmumu, kas nesīs jums vairāk nekā pirmais kas pagadās vai lētākais, šobrīd. Pirms piekrītat līguma noteikumiem, nekautrējieties lūgt palīdzību aizdevējam, jo aizdevēja pienākums ir jums paskaidrot, kā attiecīgās nianses darbojas. Ja neesat sapratis kādu noteikumu, bet līgumu esat parakstījuši tad esat atbildīgi par šo parakstu. Nezināšana neatbrīvo jūs no atbildības.