Pasīvo ienākumu realitāte

Cents eiroPasīvie ienākumi ir tādi ienākumi, kurus iespējams gūt no esošo līdzekļu pieauguma. Vienkārši runājot, pasīvie ienākumi rodas, investējot naudu, kam nav nepieciešams vai ir jāpieliek mazs darba ieguldījums. Naudu var ieguldīt depozītos (krājkontos), akcijās un obligācijās, nopērkot un pārdodot īpašumu par lielāku summu vai izīrējot to, biznesā, aizdevumos citām personām. Tomēr, lai gūtu kaut cik vērā ņemamu peļņu, investīcijām jābūt pietiekami lielā apjomā. Un realitātē investīciju izdarīšana tāpat kā jebkurš cits naudas pelnīšanas veids prasa solīdu laika patēriņu.

Tūlītējs ienākums no investēšanas ir diezgan mazs. Piemēram, depozītnoguldījuma procenti naudas summai uz vienu gadu Latvijā ir vidēji 0,5 % līdz 1,5 %. Augstākas likmes ir ilgākiem noguldījumiem, taču jārēķinās ar to, ka vairāku gadu laikā inflācijas ietekmē krītas naudas vērtība. Aplūkojot Norvik Bankas depozītnoguldījumus, augstākā likme ir 4 % uz desmit gadiem, ja naudu izņem noguldījuma perioda beigās. Nelielas ir arī Swedbank termiņnoguldījumu likmes.

Ja iesaistāties akciju tirgū, iespējams iegūt naudu uz vērtspapīru cenu svārstību rēķina. Aplūkojot pašreizējo Baltijas akciju sarakstu www.nasdaqbaltic.com, varam spriest, ka pašreiz augstākais akciju cenas pieaugums ir 9 %. Tātad ar akciju iegādi, rūpīgi sekojot līdzi tirgus izmaiņām, varam gūt pasīvos ienākumus salīdzinoši lielākā apjomā. Tomēr, lai sekotu akciju tirgus svārstībām, nepieciešams diezgan liels laiks. Turklāt tāpat kā ienākumi no pārējiem kapitāla ieguldījuma veidiem (kapitāla daļas, pajas, ieguldījumi personālsabiedrībā, ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, nekustamais īpašums (ieskaitot nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības), ieguldījumu zelts un citi dārgmetāli, darījumu objekti valūtas tirdzniecības biržā), ienākums no akciju tirdzniecības tiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Salīdzinājumā ar darbībām akciju tirgū, ienākumus no obligācijām iespējams gūt, daudz mazāk iesaistoties procesā. Proti, var pelnīt ar dividendēm. Arī valsts vērtspapīru iegāde nesagādā daudz darba. Pēc zināma perioda Jūs saņemat savus ienākumus noteiktu procentu līmenī. Ieguldījums ir drošāks par investīcijām akcijās, jo peļņa ir garantēta. Tomēr šis pasīvo ienākumu veids arīdzan nodrošina vien nelielu peļņu, ja vien ieguldījums nav gana apjomīgs.